Välkommen till Svenska pensionärsförbundet

Nyheter

Nästan 9 500 pensionstagare har inte ansökt om garantipension

FPA har åter utrett hur många pensionstagare med låga inkomster som eventuellt kan ha rätt till garantipension. Enligt FPA:s registeruppgifter finns det 9 542 pensionstagare som kanske skulle kunna få garantipension.
31.03.2021 kl. 15:27

Regeringen föreslår temporär begränsning av rörelsefriheten 

Regeringen föreslår att det införs temporära begränsningar av rörelsefriheten och nära kontakter i de områden där epidemiläget är värst, och att det ska vara obligatoriskt att använda munskydd i dessa områden. Det viktigaste målet är att minska nära kontakter med andra människor i områden där coronavirussjukdomen sprider sig snabbt och okontrollerat.
25.03.2021 kl. 14:31

Stort antal nya coronavirusfall

Epidemiläget i Helsingfors och Nylands sjukvårdsdistrikt samt Egentliga Finlands sjukvårdsdistrikt är fortsatt svårt. Under de senaste två veckorna har behovet av specialiserad sjukvård och i synnerhet intensivvård ökat avsevärt inom dessa områden.
18.03.2021 kl. 16:00

Aktuellt i media


Samarbetspartners

 

ANNONSER