Välkommen till Svenska pensionärsförbundet

Svara på God Tids
läsarunderökning

God Tid är i många pensionärshushåll en efterlängtad vän. Det märks inte minst om tidningen uteblivit. Då går telefonen het på redaktionen. För tidningen är responsen från läsarna viktig.

God Tid vänder sig nu till läsarna med en läsarundersökning. Jag hoppas att så många av er som möjligt går in och svarar på undersökningen. Det tar inte många minuter, men är till stor hjälp i arbetet med att utveckla tidningen.

Du kan svara anonymt.

Till undersökningen

Nyheter

Årets it-gärning 2022

Carl-Gustav Molander från Pensionärsklubben Milstolpen i Jakobstad tilldelades på förbundets höstmöte utmärkelsen Årets it-gärning.
18.11.2022 kl. 19:56

Republikens presidents hälsning

Republikens presidents hälsning till medlemmar av Svenska pensionärsförbundet med anledning av 50-årsjubiléet.
18.11.2022 kl. 17:00

Kvaliteten på vården, pengarna och risken för krig oroar de äldre

Finländare i åldern 55–84 år anser att kvaliteten på vår vård är otillåtet svag, visar den nyligen publicerade studien På tröskeln till morgondagen, som utförts på uppdrag av Pensionärsförbundens intresseorganisation PIO rf. Studien, som genomförts av Kantar Public, visar att så många som 73 procent anser kvaliteten på vården för de äldre att är otillåtet svag i vårt land.
23.09.2022 kl. 15:48

Aktuellt i media

Oppositionen interpellerar om äldreomsorgen

HBL
30.01.2019 kl. 14:36

De hjälper seniorer att ta till sig möjligheterna på webben

VASABLADET
08.11.2018 kl. 15:12

Samvaro och kafébesök får Helsingforsseniorer att promenera

HUFVUDSTADSBLADET
19.09.2018 kl. 12:27

Jubileumsbudkavlen

Under jubileumsåret 2022 framförde Svenska pensionärsförbundet och medlemsföreningarna sina tankar om framtiden åt beslutsfattarna i form av en budkavle. Genom budkavlen ville vi synliggöra förbundet och påverka beslutsfattare på lokal, regional och nationell nivå.

Budkavlen genomfördes i medlemsföreningarna under våren och sommaren 2022. Den överlämnades även till Ålands lagting under hösten. Förbundets avsikt är att föra budkavlen vidare till riksdagen.

Läs mera här

 


Samarbetspartners

 

ANNONSER