Vera Hellgren.

De äldre behöver en stark och samlad röst

30.06.2025 kl. 10:59
Under maj och juni har Vera Hellgren gjort sin högskolepraktik på Svenska pensionärsförbundet med fokus på påverkansarbete och i denna text reflekterar hon över sin praktiktid.

Jag tänker tillbaka på dagen då jag för första gången klev in på Pensionärsförbundets kontor i centrum av Helsingfors. Ett inte så stort, men trevligt och definitivt engagerat gäng mötte mig vid dörren. Under min praktiktid har mina arbetskollegor ivrigt visat mig förbundets olika sidor. Det har varit spännande att få följa med det påverkansarbete förbundet dagligen arbetar med. Jag har lärt mycket om hur förbundets påverkansarbete fungerar och varför det är viktigt.

Att kunna stå så nära privatpersoner och samtidigt så nära beslutsfattare är en styrka som gör förbundet unikt. En annan styrka är förbundets mångsidiga verksamhet. En dag är det golfmästerskap, och nästa dag väntar antingen en kurs i digital säkerhet eller ett möte med en politiker.

Påverkansarbete fungerar inte enbart som en länk mellan civilsamhället och beslutsfattarna. Påverkansarbete är också en kedja av konkreta handlingar. En kedja som inte endast består av förbundets egna medlemmar och personal, utan innefattar ett nätverk av kontakter och organisationer som tillsammans skapar en gemensam röst. En gemensam röst i ett samhälle som har en tendens att förbise att alla kanske inte passar in i våra digitala normer och mönster.

En avgörande aspekt i ett lyckat påverkansarbete är sakkunskap. Att bygga upp trovärdighet och legitimitet för att inte endast lyckas nå beslutsfattare, utan även skapa en förtroendebaserad dialog. Förmågan att kunna presentera välgrundade argument och föreslå lösningar som verkligen fungerar, bidrar till att förtroendet mellan olika aktörer ökar, vilket även stärker vår demokrati.

Jag har fått se förbundet bygga broar mellan generationer. Jag har fått se hur ålder inte behöver vara ett hinder för utveckling. Jag är otroligt tacksam för att jag fick en inblick i påverkansarbetet. Under min praktik har det blivit tydligt för mig att det behövs ett förbund som ger de äldre en stark och samlad röst i samhället. Vem ska annars granska utlåtanden och nya lagförslag där äldres rättigheter eventuellt inte tagits i beaktande?

Vera studerar sociologi på Svenska social- och kommunalhögskolan vid Helsingfors universitet och har avlagt sin högskolepraktik på Svenska pensionärsförbundet i maj-juni 2025.

ANNONSER

Välkommen
till Hagaro