Välkommen till Svenska pensionärsförbundet

Svenska pensionärsförbundet söker

VERKSAMHETSLEDARE/INTRESSEBEVAKARE

Förbundets verksamhetsområde är hela Svenskfinland.

Med cirka 20 000 medlemmar är Svenska pensionärsförbundet en av de största medborgarorganisationerna i Svenskfinland. Pensionärsförbundet växer så att det knakar när vi pensionärer blir allt fler.

Svenska pensionärsförbundet har tre stora uppgifter

Den första är intressebevakningen, aktiv påverkan i fråga om allt som angår oss, från pensioner och köpkraft till vård och omsorg.

Den andra uppgiften gäller trivseln, allt det som vi gör i föreningar och klubbar för att trivas med varann och med livet i allmänhet.

Den tredje är delaktigheten i nutid och framtid, att ta vara på och dela med oss av all den kunskap och livserfarenhet vi äldre bär med oss.

Förbundet som påverkare

Det finns i dagens samhälle en benägenhet att förbise de äldres intressen. Vem skulle slå vakt om våra rättigheter om inte pensionärsorganisationerna?

Tillsammans med fem finska pensionärsorganisationer bildar vi PIO, Pensionärsförbundens intresseorganisation, som med tyngden av trehundratusen medlemmar gör gemensamma framstötar hos riksdag och regering och olika kommunala instanser.

Det är vårt jobb i SPF att påverka.

Vi ser gärna att Du har:

  • högre högskoleutbildning

  • erfarenhet av organisationsarbete

  • erfarenhet av ledarskap

  • kunskap i socialpolitiska frågor

  • utmärka kunskaper i svenska och goda kunskaper i finska

Ansökningar bör vara förbundet tillhanda senast fredag 27.10 kl. 16.00 och riktas till:

Svenska pensionärsförbundet
Annegatan 25,
00100 Helsingfors
märkt ”ansökan”

Frågor kan riktas till ordförande Ulla-Maj Wideroos tel. 050-5113141


 

Nyheter

tre män står med pokaler utomhus på en grusplan. De har blåa tröjor och kepsar

Esse blev Svenskfinlands boulemästare

Esse Pensionärsförenings fjärde lag avgick med segern i Svenska pensionärsförbundets boulemästerskap, som avgjordes i Oravais tisdagen den 29 augusti. Vandringspokalen stannar därmed i Esse eftersom föreningen segrade även ifjol.
30.08.2023 kl. 10:14

Milstolpen framgångsrik i golf

Under regntunga moln men med sol i sinnet samlades 85 ivriga pensionärer till Pirilö golfbana utanför Jakobstad. De gällde penionärsförbundets golfmästerskap med Milstolpen från Jakobstad som arrangör i samråd med pensionärsförbundet.
24.08.2023 kl. 09:23

Nominering av kandidater i valen vid höstmötet 2023

Valberedningen uppmanar förbundets medlemsföreningar att hösten 2023 utse lämpliga kandidater till förbundsstyrelsen, i stället för dem, som nu är i tur att avgå
09.08.2023 kl. 08:27

Samarbetspartners

 

ANNONSER