Seniorer som fortsätter att arbeta efter pensioneringen ska kunna tjäna in tilläggspension utan övre åldersgräns, föreslår Pensionärsförbundens intresseorganisation PIO.
Pensionärerna kommer inte att omfattas av de skattelättnader som regeringen reserverat för löntagare. Det leder till att skillnaden i löntagares och pensionärers beskattning blir ännu större.
Pensionärsförbundens intresseorganisation PIO rf väntar med oro på de kommande ramförhandlingarna. De nedskärningar som redan har förverkligats under den här regeringsperioden naggar välfärden i kanterna från flera håll.
Finländarnas genomsnittliga månadspension fortsatte att öka i fjol. År 2024 betalades sammanlagt 39,1 miljarder euro i arbetspensioner och FPA-pensioner.
Pensionärsförbundens Intresseorganisation PIO och äldreombudsmannen överlämnar till minister Anna-Kaisa Ikonen den 26 mars sina förslag till ändringar i lagstiftningen om kommunernas och välfärdsområdenas äldreråd.
I offentligheten har det skrivits om ett osakligt meddelande i en privat Whatsapp-grupp som kopplats till en del anställda vid Svenska pensionärsförbundet och vår ombudsman i Österbotten.
God Tid 4/2025 delas ut den 26 maj. Du som är medlem i en av våra pensionärsföreningar kan redan nu läsa den som e-tidning. Det krävs inloggning för att läsa tidningen.